Shumen

ВЪЗРАЖДАНЕТО НА ЕДНА ТРАДИЦИЯ...

неделя, 24 юни 2012 г.

THAT'S WHY I LOVE THIS GAME

Сензация в Горзов.Мартин  Василюк от Словакия сътвори невероятна сензация и спечели GP на Полша в дебютното си състезание при най-добрите.Словака демонстрира висока класа и заслужено спечели първото място в финала.Василюк,който замени контузеният Я.Хампел стана третият пилот след Т.Голоб и Е.Сайфутдинов,който записва победа в GP сериите в дебюта си при майсторите.Втори в финала остана австралиеца К.Холдър,а третото място отиде в другата сензация –Бартош Змарлик,като 17-годишният поляк участва с „уайлд кард” в Горзов и стигна до място на стълбичката още в първото си състезание.Четвърти в финала е Томаш Голоб.В истинско шоу се превърна шестият кръг от GP сериите.На стадион „Едуард Янкарж” 8 500 зрители видяха спидуей на високо ниво,сензационен победител и двама дебютанти на почетната стълбичка.Състезанието започна с победа за П.Люнг,а в 2-а серия видяхме триумф на младите.Абсолютните дебютанти М.Василюк и Б.Змарлик не се уплашиха от присъствието на Т.Голоб и К.Бяре и сензационно записаха първо и второ място.В 4-а серия Ники Педерсен демонстрира недоволство срещу съдията К.Гардел,след като бе победен в последните метри от А.Йонсон,а две серии по-късно стадиона избухна ,след като на пистата се появи местния любимец Т.Голоб,но поляка отново завърши трети,показвайки че тази година не е негова.Последваха две и една точки за новобранците Василюк и Змарлик,а след 8 серии нямаше състезател с две победи.Х.Андерсен изкопчи победата в 9-а серия,побеждавайки Сайфутдинов и Голоб,а в 12-а серия публиката избухна след победа на Змарлик.Василюк прибави две точки към актива си,а Сайфутдинов и Холдър финишираха като победители в 14 и 15-а серия.Голоб най-накрая спечели серия,а нова победа в 19-а серия го изпрати на полуфинал.Там го чакаше абсолютния дебютант Б.Змарлик,който въпреки,че завърши последен в 18-а серия,второто място на Д.Кръмп изпрати 17-годишния поляк напред.Редовните серии завършиха с победа на заместника на Хампел,М.Василюк и полуфиналистите бяха известни.Първия полуфинал предложи невероятна драма и първата сензация.Носителя на „уайлд кард” Б.Змарлик поведе от старта,демонстрира изключителна класа и удържа първото място до края,въпреки че негови съперници бяха Холдър/вторият финалист/,Сайфутдинов и световният шампион Г.Ханкок.В вторият полуфинал Голоб зарадва полските фенове с победа,а второто място остана за М.Василюк,което означаваше,че ще имаме двама дебютанти на финала.В последната серия видяхме защо спидуея е толкова интересен спорт.Добър старт на Василюк му донесе лидерската позиция и въпреки непрестаните атаки на К.Холдър,22-годишният словак издържа на напрежението и сензационно спечели GP на Полша в своето първо участие,вписвайки името си в историята на спидуея.Втори завърши К.Холдър,а другият дебютант Б.Змарлик се пребори с големия Голоб и изненадващо се качи на третото място на почетната стълбичка.Четвърти остана Т.Голоб.Най-бърза серия записа победителя Василюк,който в 2-а серия спря хронометрите на 61,60 сек.Освен с изненадващите призьори шестият кръг от GP ще се запомни и с шести различен победител.Следващият кръг е на 28 юли в Горикан.
1. Martin Vaculik (Словакия) - 20 (3,2,2,2,3,2,6) + 1 място в финала
2. Chris Holder (Aвстралия) - 17 (2,2,1,3,3,2,4) + 2 място в финала
3. Bartosz Zmarzlik (Полша) - 13 (2,1,3,2,0,3,2) + 3 място в финала
4. Tomasz Gollob (Полша) - 12 (1,1,1,3,3,3,0) + 4 място в финала
5. Greg Hancock (САЩ) - 12 (1,3,3,2,3,нз)
6. Fredrik Lindgren (Швеция) - 11 (2,3,3,1,2,0)
7. Emil Sajfutdinow (Русия) - 10 (0,2,2,3,2,1)
8. Andreas Jonsson (Швеция) - 9 (3,0,2,2,1,1)
9. Peter Ljung (Швеция) - 7 (3,1,0,3,0)
10. Nicki Pedersen (Дания) - 7 (2,3,1,0,1)
11. Hans Andersen (Дания) - 7 (0,2,3,1,1)
12. Antonio Lindbaeck (Швеция) - 6 (1,3,0,1,1)
13. Jason Crump (Aвстралия) - 5 (3,п,0,0,2)
14. Bjarne Pedersen (Дания) - 4 (1,0,2,1,0)
15. Kenneth Bjerre (Дания) - 3 (0,1,0,0,2)
16. Chris Harris (Англия) - 1 (0,нз,1,нз,0)

17. Piotr Pawlicki (Полша) - НС
18. Przemysław Pawlicki (Полша) - НС
Полуфинали:
Zmarzlik, Holder, Sajfutdinow, Hancock (нз)
Gollob, Vaculik, Jonsson, Lindgren
Финал: Vaculik, Holder, Zmarzlik, Gollob
М.Василюк – „Това е невероятно.Мисля,че е най-доброто изживяване.Аз спечелих най-трудното състезание.Аз съм много щастлив и чувството е невероятно.Да спечеля GP,дори не съм си го представял.Много,много съм щастлив.Искам да кажа едно голямо благодаря на моя екип.Моторите ми бяха много бързи,с великолепни настройки.Постоянството е ключът към успеха,както и шанса,днес бе на моя страна.Много съжалявам за Ярек и се надявам,че той скоро ще се върне на пистата.Ако той не се възстанови за Горикан,тогава аз ще бъда там.”

Няма друга мотодисциплина където състезатели от "изостаналата" източна Европа да могат да мерят сили и да побеждават най - добрите в света.Това само следва да покаже за пореден път грешния път който са избрали от БФМ изолирайки "КРАЛИЦАТА НА МОТОСПОРТОВЕТЕ" Спидуей от българите.
  Въпреки усилията на тези хора това да НЕ се случи , Българското знаме отново се вее на 23 юни в Австрия,където Милен Манев взе участие в ежегоден турнир на най- високо равнище.